Powiat Gniezno - miejsce godne inwestycji
Powrót

LokalizacjaPołożenie

Powiat Gnieźnieński leży w środkowej części Polski, w województwie wielkopolskim. Należy do największych w regionie zarówno pod względem liczby ludności, jak i powierzchni: obszar 1255 km2 zamieszkuje ok. 145 tys. osób. W granicach administracyjnych Powiatu leżą następujące gminy: Gniezno (miasto), Witkowo (miasto i gmina), Trzemeszno (miasto i gmina), Kłecko (miasto i gmina), Czerniejewo (miasto i gmina), Gniezno (gmina), Kiszkowo (gmina), Łubowo (gmina), Niechanowo (gmina), Mieleszyn (gmina).

Głównym ośrodkiem powiatu jest Gniezno położone 50 km na północny wschód od Poznania. Sprawną komunikację drogową ze stolicą województwa zapewnia odcinek drogi ekspresowej S5, która docelowo, przez Leszno, Poznań i Bydgoszcz, połączy Wrocław i Grudziądz.

Poza tym, przez teren powiatu przebiegają dwie drogi krajowe nr 5 i nr 15. Pierwsza z nich łączy jedne z największych aglomeracji miejskich w Polsce, tj. Trójmiasto, aglomeracje: bydgoską, poznańską i wrocławską, a dalej, przez Lubawkę, biegnie do Czech. Natomiast droga nr 15 przebiega przez województwa: dolnośląskie, wielkopolskie, kujawsko – pomorskie i warmińsko – mazurskie. Ponadto, prowadzi do oddalonej na południe od Gniezna o 25 km Wrześni, będącej węzłem Autostrady A2 (Berlin – Poznań – Warszawa – Moskwa).

Wygodne drogi pozwalają więc sprawnie dojechać do Gniezna z północnych i południowo – zachodnich rejonów Polski. Poza tym, do Pierwszej Stolicy Polski można także dotrzeć koleją – Gniezno leży bowiem na szlaku kilku linii, m. in.: z Wrocławia i Poznania, z Gdańska i Bydgoszczy, Olsztyna oraz z Berlina.

W odległości ok. 50 km od Gniezna, w Poznaniu funkcjonuje nowoczesny Międzynarodowy Port Lotniczy „Poznań - Ławica”, który utrzymuje bezpośrednie połączenia pasażerskie z Warszawą oraz europejskimi miastami, m.in. z: Barceloną, Dublinem, Frankfurtem, Kopenhagą, Londynem, Monachium, Oslo, Paryżem, Rzymem, Sztokholmem. Loty pasażerskie obsługują m. in. następujące firmy: PLL LOT, Lufthansa, Eurolot, Ryanair oraz WizzAir. Ponadto, obok terminalu pasażerskiego, funkcjonuje również terminal cargo. Natomiast w odległości 85 km od Gniezna zlokalizowane jest drugie lotnisko - w Bydgoszczy.

Bliska odległość jaka dzieli miejscowości położone w Powiecie Gnieźnieńskim od Poznania sprawia, że przedsiębiorcy prowadzący działalność na jego terenie mają dogodny dostęp do imprez wystawienniczych organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Obecna oferta Międzynarodowych Targów Poznańskich dotyczy wielu zróżnicowanych branż gospodarki, dla których organizowane są sektorowe imprezy targowe: inwestycje przemysłowe, budownictwo, motoryzacja, informatyka, poligrafia, logistyka, rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy, ekologia, medycyna, turystyka, moda, wyposażenie domów i mieszkań - to tylko niektóre przykłady. Są to największe targi wśród odbywających się w Polsce, często zaliczane także do czołówki europejskiej.

Czym dojechać

PKP – Dworzec kolejowy
ul. Dworcowa 7; 62-200 Gniezno
rozkład jazdy pociągów: www.rozklad-pkp.pl

  • PKP INTERCITY:
    T: 19 757
  • Przewozy Regionalne:
    T: 703 20 20 20
  • Koleje Wielkopolskie
    T: (61) 279 27 78


PKS – Dworzec autobusowy
ul. Pocztowa; 62-200 Gniezno
rozkład jazdy autobusów: www.e-podroznik.pl

Port Lotniczy Poznań – Ławica
ul. Bukowska 285; 60-189 Poznań
rozkład lotów: www.airport-poznan.com.pl
informacja lotniskowa:
T: +48 61 849 23 43
informacja@airport-poznan.com.pl

Port Lotniczy Bydgoszcz SA
ul. Paderewskiego 1, 86-005 Białe Błota
rozkład lotów: www.bzg.aero
informacja lotniskowa:
T: +48 52 365 47 00
info@bzg.aero

 

 Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości

Promocja najlepszych podmiotów gospodarczych, upowszechnianie pozytywnych wzorców oraz budowanie prestiżu i wiarygodności lokalnej gospodarki to najważniejsze cele konkursu gospodarczego „Orzeł Powiatu Gnieźnieńskiego dla Przedsiębiorczości"

więcej...
 Punkt wspierania biznesu

Punkt Wspierania Biznesu działa w strukturach gnieźnieńskiego starostwa powiatowego, w ramach Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji.

więcej...
 Jak założyć firmę?

Od 01 lipca 2011r., obowiązują nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz nowy formularz wniosku do rejestracji działalności gospodarczej CEIDG-1, który zastąpił dotychczasowy formularz EDG-1.

więcej...
 Instytucje otoczenia biznesu

Instytucje otoczenia biznesu

więcej...
 Baza instytucji!

Wyszukaj instytucję na terenie powiatu gnieźnieńskiego.

więcej...
Kalkulator walut
Przelicz:

na


Czas na świecie